Visi A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K Ķ L Ļ M N Ņ O P Q R S Š T U Ū V W X Y Z Ž

Daugulis Augusts  (1830 1. (13.) janv. Tērbatā – 1899 8.( 20.) nov. Sanktpēterburgā) – grafiķis, grāmatu ilustrators.

Dzimis Tērbatā no Mazsalacas ieceļojuša dārznieka ģimenē. Mācījies Tērbatas ķeizariskajā skolā, F. L. Maideļa ksilogrāfiskajā darbnīcā, 1847 māksliniecisko izglītību turpināja Sanktpēterburgā Finansu ministrijas zīmēšanas skolā, 1848–1852  Ķeizariskās mākslas veicināšanas biedrības zīmēšanas skolā. No 1854 kā brīvklausītājs apmeklējis Sanktpēterburgas mākslas akadēmiju. Pēc tam Sanktpēterburgā atvēris ksilogrāfijas darbnīcu. 1875 ieguvis trešās pakāpes, bet 1884 – otrās pakāpes mākslinieka nosaukumu. Līdz mūža beigām dzīvojis Sanktpēterburgā.

D. praktizēja reproducējošo kokgrebumu, sasniedzot teicamu meistarību. Viņa darbnīca kļuva par vienu no populārākajām Krievijā. Pēc svešiem paraugiem, reizēm arī pēc saviem zīmējumiem D. greba ilustrācijas žurnāliem “Russkaja iļļustracija”, “Živopisnoje obozreņije”, “Modnyj svet”, “Vsemirnaja iļļustracija” u. c. D. un viņa darbnīcas ksilogrāfi kokgrebumā reproducēja ilustrācijas G. Deržavina kopotajiem rakstiem. D.darināja arī vairākas titulvinjetes un ilustrācijas igauņu izdevumiem “Perno postimees..” (1857), “Eesti  postimees..” (1864, ), “Eesti Postmehhe Juttotubba”(1864).

Sadarbībā ar jaunlatviešiem D. zīmēja un greba “Pēterburgas Avīžu” un to pielikuma “Zobugals” titulvinjetes (1862), dažas karikatūras un 2 ilustrācijas (portretus). D. kokgrebumi pārstāv dažādus žanrus – sadzīves un vēsturisko tēmu, portretus, ainavas u. c.  “Pēterburgas Avīžu” karikatūras guva lielu popularitāti un tika iespiestas arī grāmatās – Zobugals no oriģināliespiedformām “Dunduru” krāj. (1875–1878), bet atdarinājumi – dažādos izdevumos. 

V. Villerušs

Datubāzes saturs izstrādāts LNB Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā Lilijas Limanes vadībā.

Biogrāfiju autori: Ināra Klekere, Lilija Limane, Viesturs Zanders.

Elektroniskās versijas autors Andis Roze.