Visi A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K Ķ L Ļ M N Ņ O P Q R S Š T U Ū V W X Y Z Ž

Freināts Atis (1882 26. nov. Tukumā – 1955 22. dec. Rīgā, apbedīts Meža kapos) – rakstnieks, grāmatu izdevējs un tirgotājs.

Dzimis zemnieka ģimenē. Mācījies Tukuma pilsētas un Rīgas vācu amatniecības skolā. Strādājis par mūrnieku Tukumā. Piedalījies 1905. gada  revolūcijas notikumos, pēc revolūcijas sakāves emigrējis. Strādājis mūrnieka darbu, ceļojis pa Vāciju un Šveici. No 1910 Rīgā turpinājis mūrnieka darbu, piedalījies strādnieku arodkustībā, aktīvi darbojies izglītības biedrībā “Laboremus”. Pirmā pasaules kara sākumā pārcēlies uz dzīvi Pēterburgā, 1916 iesaukts armijā un kritis vācu gūstā, 1917–1918 bijis vācu gūstekņu nometnēs. Pēc atgriešanās Latvijā dzīvojis Rīgā. Publicējis aprakstus un  atmiņu grāmatas.

 Ap 1910 izglītības biedrībā “Laboremus” iekārtojis grāmatu galdus un pārdevis grāmatas. Pēc viņa parauga līdzīgi grāmatu galdi iekārtoti arī citās strādnieku biedrībās. 1919 29.sept. atvēris savu grāmatu veikalu Rīgā Aleksandra (tagad Brīvības) ielā 90.  Pēc nama nojaukšanas veikals pārcelts uz ielas pretējo pusi (Brīvības 64/66). Grāmatas uzpircis no izdevējiem, labus kontaktus iedibinājis ar A. Gulbi, bet kad  grāmatu tirdzniecībai pietrūcis, meklējis tās vecu grāmatu noliktavās un sīkumtirgū. Veikalā par pārdevēju strādājusi F. māsa Dore. Kad māsa apprecējās, F. nopircis tai veikaliņu Avotu ielā, bet paša veikalā strādājusi sieva Hermīne F. (dz. Līne). Vasarās kā kolportieris apstaigājis laukus un mazpilsētas, pārdevis grāmatas tirgos un piedāvājis atkalpārdošanai provinces tirgotājiem, vienojies  par savu izdevumu pārdošanu.

Darbojies Grāmatu izdevēju un tirgotāju biedrībā. Tās ietvaros vērsies pret lubu literatūras izplatību pusaudžu vidū.  Sākot ar 1929 organizējis lēto grāmatu tirgus Vērmaņdārza koka paviljona 2.stāvā,  īpašu vērību pievēršot bērnu un jaunatnes grāmatu izplatīšanai. Šie izdevumi tirgoti pat par 1/10 daļu no sākotnējās cenas. Tirgi deva pircējiem iespēju iegādāties grāmatas par zemām cenām, izdevējiem – atbrīvoties no vecu grāmatu krājumiem.

1922–1940 pievērsies izdevējdarbībai, jo izjutis pusaudžiem un jaunatnei piemērotas literatūras trūkumu. Apgādājis 109 grāmatas, pārsvarā tulkoto daiļliteratūru: Dž. Londona Rakstus 15 sējumos, K. Hamsuna Rakstus 7 sējumos, Ž. Verna, V. Skota, J. Jensena, A. Dimā, P. Loti, M. Tvena, P. Rozegera, Ļ. Tolstoja, A. Puškina, N. Gogoļa u. c. rakstnieku darbus. Izdevis arī vairāku latviešu autoru (R. Sēļa, J. Grīziņa, V. Branka) un savus sacerējumus. F. apgāda grāmatām raksturīga rūpīga ārējā apdare, laidis klajā dažus greznumizdevumus (Š. Kostēra “Pūcesspieģelis un Jērs Maigums” J. Jaunsudrabiņa tulkojumā ar F. Mazerēla ilustrācijām un I. Zeberiņa vāka apdari). Grāmatu metieni 2000–5000, vidēji 4000 eksemplāru.

F. veikals un apgāds likvidēts pēc Otrā pasaules kara, līdz 1940. gadu beigām turpinājis tirgot grāmatas uz galda Brīvības ielā (pie Raiņa bulvāra).

Lit.: Karulis K. Mūrnieks, grāmatnieks un rakstnieks Atis Freināts. No: Varavīksne. Rīga, 1982, 27.–49. lpp.

L.Limane

Datubāzes saturs izstrādāts LNB Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā Lilijas Limanes vadībā.

Biogrāfiju autori: Ināra Klekere, Lilija Limane, Viesturs Zanders.

Elektroniskās versijas autors Andis Roze.