Visi A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K Ķ L Ļ M N Ņ O P Q R S Š T U Ū V W X Y Z Ž

Liepa Pēteris  (1879 Burtniekos –1969 6. aug. Dobelē) – grāmatu izdevējs un izplatītājs.

Dzimis zemnieka ģimenē,  tēvs bijis baznīcas apkopējs.

1894 grāmatsējēja Galviņa māceklis Cēsīs. Iesaistījies Cēsu ģimnāzijas literārajā pulciņā, par to ticis atlaists no darba grāmatu sietuvē.  Uzturējies Rīgā, strādājis par mūrnieka palīgu, nodarbojies ar grāmatu kolportāžu. Bijis grāmatsējējs un tirdzniecības aģents K. Orlovska uzņēmumā Rīgā. Izvērsis plašu un sekmīgu kolportiera darbību Valmierā, izplatot kolportāžas (kalendāri, daiļliteratūra) un sabiedriski politisko literatūru.

1904 uzsācis grāmatu izdošanu, apgādājis ap 15 daiļliteratūras grāmatu, to skaitā    revolucionāri noskaņoto latviešu literātu (J. Akuratera, L. Laicena, L. Paegles) pirmos darbus.  1906 piedzīvojis vajāšanas (kratīšanas, literatūras aizturēšana) un saskaņā ar ģenerālgubernatora pavēli saņēmis aizliegumu tirgoties ar grāmatām. 1908 atguvis tirgotāja tiesības  un atvēris veikalu Valmierā. 1912  konkurences dēļ bankrotējis. Pirmā pasaules kara laikā devies bēgļu gaitās. Turpmākajos gados grāmatniecībā nav darbojies.

 Lit.:Karulis, K. Vecākais grāmatnieks aizgājis aizsaulē. Literatūra un Māksla, 1969 23. aug.; Egle, K,  Karulis, K. Grāmatniekam 90 gadu. Literatūra un Māksla, 1969 31.  maijā.

L.Limane

Datubāzes saturs izstrādāts LNB Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā Lilijas Limanes vadībā.

Biogrāfiju autori: Ināra Klekere, Lilija Limane, Viesturs Zanders.

Elektroniskās versijas autors Andis Roze.