Visi A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K Ķ L Ļ M N Ņ O P Q R S Š T U Ū V W X Y Z Ž

Rockāns Pēteris (l87l 27. jūn. (9.jūl.) Mērdzenes pag. Vonogu c. –  1923 18.nov. Ludzā, apbedīts Ludzas kapos) - sietuves un lasāmbibliotēkas  īpašnieks.

       Dzimis zemnieku ģimenē. Mācījies Ludzas draudzes skolā un apriņķa skolā. 1887 ar ģimeni pārcēlies uz Pildas pagasta „Kriškāniem”. 1888 devies uz Pēterburgu, lai turpinātu izglītību, taču līdzekļu trūkuma dēļ nav varējis mācīties, un kādu laiku strādājis Narvā pie baznīcas vikāra F. Lomsarģa. 1889 atgriezies Latgalē, strādājis Ludzā pie advokāta Franča Kukreviča., pēc tam Zvirgzdenes pagastā par skrīvera N. Rancāna palīgu, no 1891 Nautrēnu pagasta skrīvera palīgs, pēc tam skrīveris. Piedalījies pagasta sabiedriskajā dzīvē, sniedzis atbalstu zemniekiem, palīdzot viņiem sagatavot dokumentus. No 1895 strādā par rakstvedi Kārsavas pagasta valdē. Pēc gada no amata atbrīvots, pārceļas uz dzimto Mērdzenes (tolaik Mihailovas) pagastu, strādā par rakstvedi, piedalās pagasta kultūras dzīvē. 1899 kļuvis par Vecslabadas-Istras policijas priekšnieka darbvedi. No Vecslabadas kopā ar priekšnieku Marmižu pārcēlies uz Viļāniem, kur strādājis iepriekšējā amatā līdz 1905.  Priešnieks par simpātijām 1905.g. nemierniekiem pārcelts uz citu vietu, bet R. atbrīvots.Dažus mēnešu nodarbojies kā privātadvokāts, 1905.g. beigās  devies uz Sanktpēterburgu.

      Pēterburgā iedibinājis latviešu grāmatu noliktavu un uzsācis grāmatu iesiešanu, ko jau bija apguvis pie sava brāļa, grāmatu iesējēja Jāņa Rockāna. Sietuvē strādāja brālis Eduards Rockāns un daži citi latvieši. Nodarbināti 10 meistari un 7 zeļļi.  Te iesieti pirmie latgaliešu izdevumi pēc latīņu rakstu aizlieguma un citas latviešu grāmatas.

      Pie sietuves Rockāns nokomplektēja pilnu latgaliešu grāmatu repertuāru un izveidoja grāmatu pārdotavu, piesūtīja grāmatas pa pastu.1908 tiek svinīgi atvērts veikals un sietuve, kas izvēršas par lielu kultūras pasākumu Pēterburgas latgaliešu vidū.  R. sastāda un izdod sava veikala grāmatu rādītāju „Latvysku gromotu katalogs” (1909), ietverot, pēc paša vārdiem,  pilnu jaunlaiku latgaliešu grāmatu repertuāru. Šo darbu iecerējis turpināt, jo  lūdz  autorus un izdevējus ziņot viņam par jaunizdevumiem latgaliešu rakstu valodā. Uzņēmumam paplašinoties, pēc neilga laika tur strādāja 10 meistari un 7 zeļļi. Pirmā pasaules kara laikā noliktavā bija vairāki tūkstoši latviešu grāmatu. Ap 1916-1917 dodas uz dzimto Mērdzeni, kur pilda pagasta vecākā pienākumus. Pēterburgas uzņēmums paliek E. Rockāna pārziņā. Kad R. atgriežas Pēterburgā, viņš atrod to izpostītu. Neilgu laiku strādājis par tiesu izpildītāju.

   Pēc Latvijas atbrīvošanas atgriežas Latgalē. 1920-1922 bijis Ludzas apriņķa vecākais, tad patversmju  inspektors. Uz nepamatotu sūdzību pamata ticis ieslodzīts Daugavpils cietumā, taču pēc tiesas lēmuma atbrīvots.

       Ludzā iekārtojis grāmatu sietuvi, kur strādājis brālis E. Rockāns un dēls Kazimirs Rockāns, kas kļuva par tēva uzņēmuma īpašnieku.

Lit.: Latkovskis D. Pēteris Rockāns. No:  Latkovskis D. Nacionālā atmoda Latgalē.  Rēzekne, 1999, 207.-212.lpp.

 A. Apīnis, L. Limane.

Datubāzes saturs izstrādāts LNB Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā Lilijas Limanes vadībā.

Biogrāfiju autori: Ināra Klekere, Lilija Limane, Viesturs Zanders.

Elektroniskās versijas autors Andis Roze.