Visi A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K Ķ L Ļ M N Ņ O P Q R S Š T U Ū V W X Y Z Ž

Bundža Dāvids (1873 10. apr. Audruves (Lielvircavas) pag. Kalāču Ziemeļos – 1901 4. janv. Nicā (Francijā), apbedīts Nicā) – grāmatu izplatītājs.

     Dzimis rokpeļņa ģimenē.  Mācījies Lielvircavas pagastskolā, eksternātā ieguvis reālskolas izglītību četru klašu apmērā. 1894 sācis strādāt tiesu izmeklētāja kancelejā Jelgavā. Piedalījies jaunstrāvnieku pulciņos.  No 1896 Rīgā  tieslietu referents laikrakstā “Dienas Lapa”. Iesaistās nelegālo strādnieku pulciņu organizēšanā un vadībā, sociālistisko un marksistisko ideju propagandā. Sakarā ar jaunstrāvnieku vajāšanām 1897 emigrējis uz Angliju, tad uz ASV. Bostonā strādājis mākslīgā marmora, pēc tam elektrisko vadu apaudu fabrikā. 1898 apr. Bostonā izdevis pirmo latviešu sociāldemokrātisku žurnālu “Auseklis”, līdz 1900 tā redaktors. Žurnāls nelegāli iesūtīts Latvijā. Bostonas Latviešu strādnieku biedrības sekretārs. Sakarā ar tuberkulozes saasināšanos 1900 devies ārstēties uz Eiropas kūrortiem.

     Revolucionāras un marksistiskas ievirzes rakstu un brošūras “Katra strādnieka ievērībai” (1899) autors. Tulkojis revolucionāru autoru dzejoļus un lugas.

      Izplatījis strādnieku vidū vajātos izdevumus  un rokraksta literatūru (“Gudrā mehānika”, nodaļas no Kenana “Sibīrijas”, Hervega dzejas, F.Engelsa “Kritika par Krieviju”, “Gotas programm”, Veidenbauma dzejas, “Kur paliek mūsu graši” u.c.). Bostonā organizējis marksistiskās literatūras izdošanu un iesūtīšanu Latvijā. Pēc viņa iniciatīvas Bostonā tika izveidota Latviešu sociāldemokrātu savienība, kura par galveno uzdevumu izvirzījusi apgādāt latviešu proletariātu ar sociāldemokrātisko literatūru.

Lit.: Birkerts A. Dāvids Bundža. Karogs, Nr.5, 1956,96.–101.lpp. Paeglīte Dz. Dāvids Bundža. No: Latvijas revolucionāro cīnītāju piemiņas grāmata. 1.sēj. 1.d. R.,1976, 88.–91. lpp.

L. Limane

Datubāzes saturs izstrādāts LNB Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā Lilijas Limanes vadībā.

Biogrāfiju autori: Ināra Klekere, Lilija Limane, Viesturs Zanders.

Elektroniskās versijas autors Andis Roze.