Visi A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K Ķ L Ļ M N Ņ O P Q R S Š T U Ū V W X Y Z Ž

Seiļs, Jōņs (1832 martā Gaigalavas pag. Seiļu c. –1928 turpat, apbedīts Bikavas kapos) – latgaliešu rokraksta grāmatu rakstītājs.

Dzimis zemnieka ģimenē. Skolas izglītību nav ieguvis, burtus iemācījusi muižniece Helēna Benislavska.  Strādājis par kurpnieku, galdnieku, zivju uzpircēju Rēzeknes lieltirgotāja Gepšteina uzņēmumam no Lubāna ezera zvejniekiem.

Sacerējis un pats izpildījis dziesmas, iespējams, arī tulkojis no krievu un poļu valodām. Tautā bijis populārs kā dziesmu izpildītājs un iespējamais autors, taču viņa radošās darbības apjoms un raksturs nav konkretizējams, jo trūkst ar viņa roku rakstītu tekstu. Pēc pasūtījuma rakstījis vēstules. Iespējams, Latgales latīņu drukas aizlieguma laikā pārrakstījis tekstus, veidojis rokraksta grāmatas un iesējis tās. Ir saglabājusies viena S. īpašumā bijusi rokraksta grāmata (pašlaik glabājas LNB), taču tajā nav ar viņa roku rakstītu tekstu. Stepons Seiļs minējis, ka S. klētī atradušies aptuveni 10 rokraksta grāmatu fragmenti, kā arī iespiestas grāmatas (“Evangelia toto anno” (1753) u.c.).

 

Lit.: Apeļs M. Joņs Seiļs. Straume, nr. 8, 1934, 13.lpp. Seiļs S. Joņs Seiļs. Jaunais Vōrds, nr. 15, 1939, 13.apr., 4.lpp.

L.Limane

Datubāzes saturs izstrādāts LNB Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā Lilijas Limanes vadībā.

Biogrāfiju autori: Ināra Klekere, Lilija Limane, Viesturs Zanders.

Elektroniskās versijas autors Andis Roze.